Twoja lista jest pusta. Dodaj produkty do obserwowanych klikając ikonę serca przy produkcie.
22-04-2020
Czas czytania: 3 minPlanując zakup smartwatcha warto wziąć pod uwagę jego certyfikat ochrony. Co oznaczają tajemnicze symbole, takie jak IP54 lub IP68? Skrót IP oznacza po prostu International Protection. Pierwsza cyfra dotyczy stopnia ochrony przed pyłem. I tak: cyfra 6 gwarantuje nam całkowitą pyłoszczelność, natomiast cyfra 5 oznacza zabezpieczenie przed pyłem, ale bez brania odpowiedzialności za sytuacje ekstremalne (np. mikroskopijne drobiny pyłu przy porywistym wietrze). Przejdźmy teraz do drugiej cyfry, pod którą ukrywa się ochrona przed wodą.
…Oraz na wszelkie inne kropelki (rozbryzgi fontanny, lekkie zachlapania przy myciu rąk etc.). O takim zabezpieczeniu mówią nam certyfikaty, które mają na końcu cyfrę 4, czyli najczęściej jest to symbol IP54. Szczelność takiego smartwatcha jest wystarczająca, by okazjonalny kontakt z kroplami wody nie wyrządził mu krzywdy. Mówimy wówczas o WODOODPORNOŚCI.
Jeżeli na końcu symbolu widnieje cyfra 5, to mówi nam ona o zabezpieczeniu obudowy przed strugą wody. (max. 12,5 l/min). Z takim smartwatchem można śmiało wejść pod prysznic, a nawet delikatnie przemyć go pod kranem. Należy jednak pamiętać, że kontakt z wodą nie może być pełny (zanurzenie), ani długotrwały. Standardowe oznaczenie to IP65.
Certyfikat IP67, a więc posiadający cyfrę 7 na końcu, informuje nas o WODOSZCZELNOŚCI, jeśli zanurzenie obudowy smartwatcha ma miejsce w płytkiej wodzie i nie przekracza 30 minut. Taki zegarek można zabrać ze sobą na plażę, a nawet wejść z nim do jeziora, rzeki lub morza, by zażyć nieco wodnej rekreacji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zanurzanie głębsze niż 1 metr (zwiększone ciśnienie!) oraz dłuższe niż pół godziny – to sytuacje, które najprawdopodobniej doprowadzą do rozszczelnienia obudowy.
Typowy zegarek dla pływaków oznaczony jest certyfikatem IP68. Cyfra 8 oznacza WODOSZCZELNOŚĆ przy zanurzeniu do 1 godziny. Z takim smartwatchem można więc już uprawiać pływanie wyczynowe, korzystając w pełni z funkcji sportowych. Nie należy jednak przekraczać dopuszczalnego czasu zanurzenia, ani nurkować (im większa głębokość, tym większe ciśnienie). Być może ktoś zada pytanie: jeśli pływam np. kraulem, a więc moje ręce co chwila wydobywają się z wody, to godzinę takiego pływania należy traktować jako godzinę zanurzenia? Odpowiedź brzmi: TAK. Zegarek nie wysycha podczas tak krótkich przerw, a więc jest to równoznaczne z ciągłym zanurzeniem.
Inteligentny zegarek stał się symbolem statusu, klasy i obeznania z nowoczesną technologią. Smartwatche stanowią niezbędny element wyposażenia prawdziwego dżentelmena. Jeśli zastanawiasz się, […]
Słuchawki bezprzewodowe czy tradycyjne – co wybrać? Słuchawki bezprzewodowe ostatnimi czasy stały się naprawdę popularne. Coraz więcej osób rezygnuje z kabli i stawia na tę nowoczesną […]
Kamery samochodowe nowej generacji – przykładowe zalety oraz korzyści dla użytkownika Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii (m.in. Full HD, WDR, optyka Sony IMX, […]