Twoja lista jest pusta. Dodaj produkty do obserwowanych klikając ikonę serca przy produkcie.
20-02-2024
Czas czytania: 7 minUsuwanie zbędnego owłosienia to zabieg wykonywany regularnie przez większość ludzi, ale – wbrew pozorom – więcej problemów przysparza kobietom. Męskie golenie najczęściej ogranicza się do twarzy, a trzydniowy zarost wciąż jest w modzie. Panie potrzebują idealnie gładkiej skóry – nóg, przedramion, pach, bikini… Zwykłą golarką można osiągnąć to stosunkowo szybko, ale pożądany efekt jest krótkotrwały. Zabieg klasycznym depilatorem wystarczy powtórzyć raz na parę tygodni, ale jest on bolesny i dość czasochłonny.
Rewolucją w poszukiwaniu metody trwałej depilacji okazały się urządzenia, które niszczą zbędne owłosienie z użyciem światła. Fotodepilację określa się potocznie mianem depilacji laserowej. Zabiegi z użyciem lasera nie są jednak tym samym, co coraz popularniejsza metoda depilacji IPL. W pierwszym przypadku precyzyjna wiązka światła o wysokiej energii niszczy pojedyncze włosy. Silnie pulsującym światłem (ang. Intense Pulsed Light – IPL) o szerokim spektrum częstotliwości oddziałuje się zaś na większy obszar skóry, uszkadzając jednak wyłącznie cebulki włosowe. W przypadku lasera mamy zaś do czynienia ze spójną wiązką światło monochromatycznego, która jest w stanie skutecznie uszkodzić mieszki włosowe na stałe, aby całkowicie pozbyć się problemu zbędnego owłosienia. Obie metody są bardzo skuteczne i powszechnie wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych. Depilacja światłem, zarówno depilacja laserem jak i światło IPL są w pełni bezpieczne dla skóry, stąd też są to coraz popularniejsze metody na usuwanie owłosienia, także w domu. Co więc wybrać IPL czy laser?
Urządzenia IPL w odróżnieniu od lasera emitują rozproszoną wiązkę światła, co sprawia, że lepiej sprawdzają się na większej powierzchni skóry. Tym samym zabieg w którym wykorzystuje się laser IPL można wykonać zdecydowanie szybciej. Metoda ta jest również znacznie bezpieczniejsza niż laserowa, dlatego z powodzeniem mogą ją wykonać w domu osoby, które do tej pory miały niewiele wspólnego z tego rodzaju urządzeniami. Innym urządzeniem jest jeszcze laser diodowy, który emituje światło z półprzewodnika (diody). W tym przypadku do mieszków włosowych podaje się falę o jednej długości, z kolei w laserach IPL zakres wykorzystywanych fal jest zdecydowanie szerszy.
Oba rodzaje urządzeń do trwałej depilacji mają szereg zalet. Niemniej takie nowoczesne depilatory IPL, jak Garett Beauty Light czy Garett Beauty Flash, z wielu względów zyskują przewagę wśród sprzętów do zastosowań domowych. Efekty depilacji laserowej utrzymują się dłużej niż tej wykonanej silnie pulsującym światłem. Sam zabieg jest jednak mniej komfortowy i bezpieczny niż depilacja IPL:
Jak widać, depilacja laserowa w domu wymaga sporo wprawy, wolnego czasu, a co więcej – nie jest to zabieg dla każdej z nas. Depilatory IPL zaś radzą sobie zarówno z ciemnym, jak i jasnym owłosieniem. Nieodpowiednie są wyłączne dla osób czarnoskórych.
Depilacja w domu z użyciem takich urządzeń, jak Garett Beauty Light czy Garett Beauty Flash, to zabieg nieskomplikowany i całkowicie bezbolesny. Może co najwyżej towarzyszyć mu miejscowe uczucie ciepła i mrowienia. Nim przystąpimy do depilacji IPL, musimy ogolić skórę w obszarze zabiegu (jeśli jest mocno owłosiona), starannie ją umyć i osuszyć.
Po uruchomieniu urządzenia ustawiamy odpowiednie do rodzaju cery natężenie światła. Przykładamy depilator do ciała tak, by głowica szczelnie dotykała poddanego zabiegowi obszaru. Wówczas można odpowiednim przyciskiem wyzwolić światło. Urządzenie przesuwamy po skórze zgodnie z dołączoną do urządzenia instrukcją, unikając podwójnego naświetlania tych samych miejsc.
W związku ze specyfiką cyklu wzrostu włosów zabieg depilacji IPL musimy powtórzyć kilkukrotnie – zgodnie z harmonogramem przedstawionym w instrukcji urządzenia. Po około 8 tygodniach możemy zapomnieć o usuwaniu niechcianego owłosienia na wiele miesięcy.
Nowoczesna technologia ILP zastosowana w urządzeniach Garett Beauty Light i Garett Beauty Flash jest całkowicie bezpieczna i pozwala na depilację bez podrażniania skóry nawet we wrażliwych okolicach bikini czy pach. Mimo to musimy zachować pewne środki ostrożności:
Przeciwwskazaniami do depilacji IPL są ciąża, silna skłonność do zmian barwnikowych, choroby skórne w obszarze zabiegu, nowotwory (zwłaszcza skóry), epilepsja i zaburzenia percepcji sensorycznej.
Zasadniczą różnicą pomiędzy depilacją laserową, a z zastosowaniem metody IPL jest wykorzystywana wiązka światła. IPL wykorzystuje intensywne, pulsujące światło, a z kolei wiązka lasera jest monochromatyczna i nie działa tak szeroko, a zamiast tego koncentruje się dokładnie na wybranym obszarze skóry. Obie metody skierowane są na uszkodzenie melaniny znajdującej się w mieszku włosowym i obie mogą przynieść bardzo dobre rezultaty. Zabiegi laserowe częściej polecane są osobom o ciemnym i intensywnym owłosieniu, z uwagi na fakt, że kierowane przez nie światło działa dokładnie w danym miejscu, dzięki czemu jest mocniejsze. Kluczowe w przypadku wyboru konkretnej metody depilacji jest określenie kondycji, koloru i intensywności owłosienia w konkretnym obszarze. Dobrze dobrana depilacja daje dłuższy efekt, co jest z pewnością jednym z kluczowych czynników, która depilacja okaże się lepsza w konkretnym przypadku.
Oba rodzaje depilacji to świetny sposób na pozbycie się niechcianego owłosienie w różnych partiach ciała i twarzy. Wybierając odpowiednie urządzenie dla siebie, warto zwrócić uwagę na rodzaj owłosienia, z którym lepiej poradzi sobie depilacja laserowa, bądź depilacja IPL. Dla uzyskania pożądanego efektu warto kierować się instrukcjami dołączonymi do poszczególnych urządzeń oraz odpowiednio przygotować skórę, aby cieszyć się jej aksamitną gładkością na dłużej.
Wygląd zewnętrzny to szczególnie dla kobiet bardzo ważny aspekt życia. Panie wyjątkowo skrupulatnie dbają o swoją twarz, włosy, skórę głowy, dłonie, stopy […]
Oczyszczanie twarzy – szczoteczka soniczna na zaskórniki Codzienne mycie twarzy, demakijaż i nakładanie kosmetyków z czasem stają się rutyną, o której niewiele myślimy. Często nie zdajemy […]
Swędzenie to jeden z najczęstszych objawów podrażnienia skóry głowy. Oprócz tego może wystąpić zaczerwienienie skóry głowy, a także bolesność i łuszczenie się naskórka. Wszystkie […]