Blog

Znajdziesz tutaj m.in. informacje o najnowszych modelach smartwatchy, porady, jakie urządzenie Beauty Tech dobrać do swojej cery czy wskazówki, jak wybrać prezent idealny. Zapraszamy do lektury!

1 pixel

Kiedy kupić dziecku smartfon? Poznaj zegarek z funkcją dzwonienia.

Już niedługo dzieci znowu powrócą do szkoły. Niektóre z nich będą tam zabierać swoje telefony komórkowe, żeby umilić sobie czas między lekcjami lub pochwalić się kolegom bądź koleżankom. Jednak czy to dobry pomysł? Kiedy kupić dziecku smartfon? Jak powinieneś reagować na używanie smartfona przez Twoje dziecko?

  1. Pierwszy telefon dla dziecka – jakich funkcji potrzebujecie Ty i Twoje dziecko?
   1. Jaki smartfon dla dziecka wybrać?
   2. Telefon dla przedszkolaka – czy na pewno warto?
  2. Wpływ smartfonu na rozwój dziecka – czyli dlaczego należy ograniczać dziecku dostęp do telefonu
   1. Wysokie technologie a rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka
   2. Kiedy kupić dziecku telefon? Poznaj bezpieczniejszy zamiennik
  3. Smartwatch jako zamiennik dla smartfona

1. Pierwszy telefon dla dziecka – jakich funkcji potrzebujecie Ty i Twoja pociecha

Zakup pierwszego telefonu dla dziecka jest ważnym wydarzeniem zarówno dla Twoich pociech, jak i Ciebie samego. Syn lub córka otrzymuje upragniony gadżet elektroniczny, natomiast Ty musisz odnaleźć się na nowo w roli rodzica. Przed wyborem konkretnego urządzenia koniecznie przemyśl kwestię tego, jakie funkcje ma oferować produkt. Najlepiej spojrzeć na to z obu perspektyw, a następnie postawić na rozwiązanie, które zadowoli obie strony. Pierwszy telefon dla dziecka, kupowany jest najczęściej głównie z jednego powodu – ma zapewnić stały kontakt rodzica z dzieckiem. Co jeszcze musi spełniać, aby był bezpieczny dla Twojego malucha i w pełni wydajny?

1.1 Jaki smartfon dla dziecka wybrać?

Czego potrzebuje Twoje dziecko, czyli jaki pierwszy telefon dla dziecka wybrać? Przede wszystkim jak już wspomniano wyżej, ma zapewnić stały kontakt, a więc dobrze gdyby jego czas pracy baterii był możliwie jak najdłuższy. Najmłodsi uwielbiają gry mobilne, ale w błyskawicznym tempie zużywają one energię elektryczną. Zwracając uwagę na ten aspekt, gwarantujesz im pełen komfort bez względu na liczbę godzin spędzanych poza domem. Zresztą większa pojemność daje korzyść także Tobie, bo nie odczuwasz obaw, że sprzęt się wyładuje, a Ty utracisz kontakt z pociechą.

Skoro o wirtualnej rozgrywce mowa, dobrze jest, gdy smartfon radzi sobie z obsługą najpopularniejszych aplikacji. Nie trzeba kupować urządzenia z wyższej półki cenowej, ale warto postawić na wydajny model. Ponadto dziecku zawsze przydaje się połączenie z Internetem i funkcje komunikacyjne, takie jak między innymi Bluetooth. Dzięki temu utrzymuje kontakt z przyjaciółmi w mediach społecznościowych oraz paruje się z innymi gadżetami.

Z Twojej perspektywy najistotniejszą rolę odgrywa temat bezpieczeństwa. Wybierz telefon dla dziecka z modułem GPS, aby zawsze wiedzieć, gdzie znajduje się pociecha. Wystarczy szybka kontrola lokalizacji za pomocą jednego kliknięcia na ekranie Twojego sprzętu. Oprócz tego sprawdź, czy w systemie operacyjnym znajduje się opcja blokowania dostępu do wybranych programów lub stron internetowych. Wtedy zyskujesz pewność, że chronisz syna albo córkę przed oszustwami, a także nieodpowiednimi treściami.

1.2 Telefon dla przedszkolaka – czy na pewno warto?

Telefon dla przedszkolaka to pomysł, który budzi wiele kontrowersji. Niektórzy rodzice uważają, że jest to dobry sposób na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Inni twierdzą, że pociechy w tym wieku nie powinny mieć dostępu do telefonu. W rzeczywistości, dzieci w wieku przedszkolnym nie są w stanie w pełni zrozumieć zagrożeń związanych z używaniem smartfona. Mogą one nieświadomie udostępniać swoje dane osobowe, a także być narażone na niebezpieczne treści. Ponadto urządzenie może być przeszkodą w rozwoju dziecka. Dzieci w wieku przedszkolnym powinny skupiać się na zabawie i nauce, a nie na obcowaniu z elektroniką, dlatego ważne jest, by utrzymać w tej kwestii zdrowy balans.

2. Wpływ smartfonu na rozwój dziecka – czyli dlaczego należy ograniczać dziecku dostęp do telefonu

Smartfony są obecnie nieodłącznym elementem naszego życia bez względu na wiek. Każdego roku wielu rodziców decyduje się na podarowanie swoim dzieciom smartfonów, aby mogły cieszyć się różnymi aplikacjami, grami mobilnymi i bajkami. Należy jednak pamiętać, że nadmierne korzystanie z telefonu wywiera niekorzystny wpływ na rozwój dziecka, zarówno rozwój ruchowy jak i poznawczy i intelektualny. Szybko zmieniające się obrazy, ograniczenie ruchu, płaski ekran negatywnie wpływa na rozwój motoryki małej i dużej, a także może doprowadzić do spadku koncentracji, umiejętności skupiania się oraz zapamiętywania.

2.1 Wysokie technologie a rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka

Badania wykazują, że dzieci, które spędzają zbyt wiele godzin ze smartfonem, mają kłopoty z rozwojem mowy, odczytywaniem emocji, a ponadto wykazują problemy zdrowotne, takie jak bóle głowy, szumy uszne czy zaburzenia snu. Miewają także trudności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi, bądź wyrażaniu swoich uczuć. W obecnych czasach dzieci korzystają z telefonu, najczęściej samotnie, bez dialogu i rozmowy z drugą osobą. Nadużywanie wysokich technologii, w tym m.in smartfonu powoduje osłabienie tzw. siatki neuronalnej, która jest odpowiedzialna za kontakty z ludźmi. Warto zapamiętać, że codzienny kontakt dziecka z ekranem, zmienia szklaki nerwowe, które są przygotowane do uczenia się języka i empatii do ludzi. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest, żeby ograniczać dzieciom dostęp do telefonu.

Co zatem robić? Ustal konkretne ramy czasowe dla Twojego syna lub córki. Pozwalaj używać smartfona tylko wtedy, gdy pociecha nie ma obowiązków. Zastosuj odpowiednie ustawienia w systemie operacyjnym, aby blokować wybrane aplikacje o konkretnych porach dnia i nocy. Zachęcaj też do spędzania czasu na świeżym powietrzu, uprawiania sportu oraz dbania o przyjaźnie. To pomoże zniwelować negatywny wpływ bajek na rozwój dziecka, podobnie jak gier.

2.2 Kiedy kupić dziecku telefon? Poznaj bezpieczniejszy zamiennik

W okresie dorastania młodych, w głowach rodziców prędzej czy później pojawia się pytanie – kiedy kupić dziecku telefon? Jedni szukają urządzenia już na początkowym etapie edukacji, w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Drudzy czekają z podjęciem decyzji do szkoły średniej, chcąc uniknąć potencjalnych problemów z rozwojem mowy i nauką czytania.

Zbyt długie zwlekanie zwykle bywa problematyczne, ponieważ dziecko zaczyna się buntować, ale im wcześniej podarujesz mu smartfon, tym mocniej przyzwyczaisz go do życia z nim. To może negatywnie odbić się na jego rozwoju, ponieważ częste korzystanie z elektroniki często prowadzi do uzależnienia.

3. Smartwatch jako zamiennik dla smartfona

Na szczęście istnieje bezpieczniejszy zamiennik – smartwatch dla dzieci. Smartwatch to zegarek z funkcjami telefonu komórkowego. Nowoczesny zegarek dziecięcy na kartę SIM pozwala wykonywać połączenia, wysyłać i odbierać wiadomości tekstowe, a więc pozostaniesz z maluchem w stałym kontakcie! Zawiera też proste gry matematyczne do nauki logicznego myślenia bez nadmiaru bodźców. Natomiast liczenie kroków zachęca najmłodszych do podejmowania aktywności fizycznej na co dzień.

Co sprawia, że smartwatch dla dzieci z funkcją dzwonienia jest świetnym substytutem dla telefonu? Po pierwsze, zaspokaja podstawowe oczekiwania dziecka bez konieczności posiadania smartfona. Po drugie – daje Ci pełen spokój jako rodzicowi przy niższych kosztach zakupu. Masz kontakt ze swoją pociechą i kontrolujesz jej lokalizację przy pomocy wbudowanego modułu GPS. Poznaj smartwatch dziecięcy Garett Kids Sun Pro 4G i jego dodatkowe funkcje. Podaruj dziecku nowoczesny gadżet, który jest bezpieczny i zapewni mu bezpieczeństwo, a Tobie spokój ducha o swoją pociechę.

1 pixel do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium