Blog

Znajdziesz tutaj informacje o najnowszych trendach w świecie Smartwachy oraz tipy i wskazówki jak wybrać najlepszy smartwatch dla każdej aktywności. Zapraszamy!

Słuchawki bezprzewodowe – douszne czy dokanałowe?

Poradnik 33: Słuchawki bezprzewodowe – douszne czy dokanałowe?
Słuchawki bezprzewodowe – douszne czy dokanałowe?

Słuchawki bezprzewodowe stają się coraz popularniejsze. Wiele osób docenia komfort, jaki wiąże się z brakiem wiecznie plączących się przewodów i możliwością swobodnego słuchania muzyki lub prowadzenia rozmów telefonicznych w różnych sytuacjach. W związku z tym coraz szerszy staje się również wybór dostępnych modeli. Do najpopularniejszych wariantów należą ten douszny i dokanałowy. Czym się różnią i co wybrać?

Słuchawki douszne a dokanałowe – czym się różnią?
Słuchawki douszne

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pomiędzy słuchawkami dousznymi a dokanałowymi istnieje różnica. Te pierwsze umieszcza się w uchu, ale nie w kanale słuchowym. Trzymają się w małżowinie. Mogą być zakończone specjalną silikonową, gumową lub wykonaną z jeszcze innego materiału miękką osłoną. Dla wielu osób ten typ słuchawek jest bardzo wygodny. Są też uważane za mniej szkodliwe dla słuchu od modeli dokanałowych. Zazwyczaj nie przylegają jednak ściśle do ucha, dlatego nie umożliwiają całkowitego odcięcia się od dźwięków dobiegających z zewnątrz – co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Przykładem takich słuchawek jest model Garett Sound Smart.

Słuchawki dokanałowe

Słuchawki dokanałowe mają nieco inną budowę. Przykładowy model tego typu to Garett Sound Lite. Są przeznaczone do umieszczenia w kanale słuchowym. Zazwyczaj zakończone są „gumkami” wykonanymi najczęściej z silikonu, które sprawiają, że słuchawki bardzo dobrze przylegają do ścianek uszu. Dzięki temu bez problemu utrzymują się na miejscu, a ich noszenie jest komfortowe. Pozwala to również na redukcję dźwięków z otoczenia, dzięki czemu można w pełni docenić niuanse odsłuchiwanych dźwięków. Warto jednak wspomnieć, że częste i głośne słuchanie muzyki na słuchawkach tego typu może wpływać negatywnie na słuch.

Douszne czy dokanałowe – jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać?

Wybór pomiędzy słuchawkami dousznymi i dokanałowymi to często kwestia preferencji. Dla niektórych te drugie są niekomfortowe. Inni zaś nie czują się pewnie, nosząc te pierwsze, np. ze względu na większe (przynajmniej teoretycznie) ryzyko ich wypadania. Słuchawki douszne są nieco bezpieczniejsze, ponieważ korzystając z nich, trudniej o uszkodzenie słuchu, a ponadto nie separują zupełnie od dźwięków dochodzących z otoczenia. Słuchawki dokanałowe za to zwykle lepiej sprawdzają się podczas uprawiania sportu i innych aktywności, ponieważ bez problemu trzymają się w uchu.

Słuchawki bezprzewodowe – na co zwracać uwagę?

Decydując się na zakup słuchawek bezprzewodowych, pomyśl przede wszystkim o tym, jak i kiedy będziesz chciał z nich korzystać. Sprawdź, jak się je obsługuje, jaki mają zasięg połączenia, czy mają mikrofon i na jak długo wystarczy bateria. Upewnij się również, że w komplecie otrzymasz etui ładujące oraz kilka kompletów gumek, które pozwolą Ci idealnie dopasować słuchawki do ucha.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium