Blog

Znajdziesz tutaj m.in. informacje o najnowszych modelach smartwatchy, porady, jakie urządzenie Beauty Tech dobrać do swojej cery czy wskazówki, jak wybrać prezent idealny. Zapraszamy do lektury!

Depilacja IPL – czym się różni od laserowej? Czy jest bezpieczna i skuteczna w domowych warunkach?

Depilacja IPL – czym się różni od laserowej? Czy jest bezpieczna i skuteczna w domowych warunkach?

Usuwanie zbędnego owłosienia to zabieg wykonywany regularnie przez większość ludzi, ale – wbrew pozorom – więcej problemów przysparza kobietom. Męskie golenie najczęściej ogranicza się do twarzy, a trzydniowy zarost wciąż jest w modzie. Panie potrzebują idealnie gładkiej skóry – nóg, przedramion, pach, bikini... Zwykłą golarką można osiągnąć to stosunkowo szybko, ale pożądany efekt jest krótkotrwały. Zabieg klasycznym depilatorem wystarczy powtórzyć raz na parę tygodni, ale jest on bolesny i dość czasochłonny.

Rewolucją w poszukiwaniu metody trwałej depilacji okazały się urządzenia, które niszczą zbędne owłosienie z użyciem światła. Fotodepilację określa się potocznie mianem depilacji laserowej. Zabiegi z użyciem lasera nie są jednak tym samym, co coraz popularniejsza metoda depilacji IPL. W pierwszym przypadku precyzyjna wiązka światła o wysokiej energii niszczy pojedyncze włosy. Silnie pulsującym światłem (ang. Intense Pulsed Light – IPL) o szerokim spektrum częstotliwości oddziałuje się zaś na większy obszar skóry, uszkadzając jednak wyłącznie cebulki włosowe.

Depilator IPL a depilator laserowy

Oba rodzaje urządzeń do trwałej depilacji mają szereg zalet. Niemniej takie nowoczesne depilatory IPL, jak Garett Beauty Light czy Garett Beauty Flash, z wielu względów zyskują przewagę wśród sprzętów do zastosowań domowych. Efekty depilacji laserowej utrzymują się dłużej niż tej wykonanej silnie pulsującym światłem. Sam zabieg jest jednak mniej komfortowy i bezpieczny niż depilacja IPL:

  • światło lasera działa bardzo precyzyjnie, ale nieumiejętnie zastosowane może – oprócz włosa – podrażnić okoliczne tkanki, co nie zdarza się w technologii IPL,
  • depilacja laserowa jest najskuteczniejsza przy jasnej karnacji i ciemnych włoskach, a w przypadku IPL te cechy nie mają większego znaczenia,
  • depilacja IPL jest o wiele mniej czasochłonna niż ta z użyciem techniki laserowej (niszczy włoski partiami, a nie po jednym).

Jak widać, depilacja laserowa w domu wymaga sporo wprawy, wolnego czasu, a co więcej – nie jest to zabieg dla każdej z nas. Depilatory IPL zaś radzą sobie zarówno z ciemnym, jak i jasnym owłosieniem. Nieodpowiednie są wyłączne dla osób czarnoskórych.

Jak wygląda zabieg depilatorem IPL?

Depilacja w domu z użyciem takich urządzeń, jak Garett Beauty Light czy Garett Beauty Flash, to zabieg nieskomplikowany i całkowicie bezbolesny. Może co najwyżej towarzyszyć mu miejscowe uczucie ciepła i mrowienia. Nim przystąpimy do depilacji IPL, musimy ogolić skórę w obszarze zabiegu (jeśli jest mocno owłosiona), starannie ją umyć i osuszyć.

Po uruchomieniu urządzenia ustawiamy odpowiednie do rodzaju cery natężenie światła. Przykładamy depilator do ciała tak, by głowica szczelnie dotykała poddanego zabiegowi obszaru. Wówczas można odpowiednim przyciskiem wyzwolić światło. Urządzenie przesuwamy po skórze zgodnie z dołączoną do urządzenia instrukcją, unikając podwójnego naświetlania tych samych miejsc.

W związku ze specyfiką cyklu wzrostu włosów zabieg depilacji IPL musimy powtórzyć kilkukrotnie – zgodnie z harmonogramem przedstawionym w instrukcji urządzenia. Po około 8 tygodniach możemy zapomnieć o usuwaniu niechcianego owłosienia na wiele miesięcy.

Jak bezpiecznie korzystać z depilatora IPL?

Nowoczesna technologia ILP zastosowana w urządzeniach Garett Beauty Light i Garett Beauty Flash jest całkowicie bezpieczna i pozwala na depilację bez podrażniania skóry nawet we wrażliwych okolicach bikini czy pach. Mimo to musimy zachować pewne środki ostrożności:

  • dobrać odpowiedni do karnacji poziom intensywności światła,
  • unikać stosowania depilatora na opalonej skórze (może wywołać przebarwienia lub poparzenia),
  • depilację wykonywać w okularach ochronnych dołączonych do urządzenia,
  • nie patrzeć w źródło światła podczas działania urządzenia i nie używać go w pobliżu oczu,
  • pielęgnować wydepilowaną skórę kosmetykami nawilżającymi,
  • po zabiegu przez 6 godzin unikać kontaktu wydepilowanej skóry z wodą, a przez 2 doby nie eksponować jej na słońce.

Przeciwwskazaniami do depilacji IPL są ciąża, silna skłonność do zmian barwnikowych, choroby skórne w obszarze zabiegu, nowotwory (zwłaszcza skóry), epilepsja i zaburzenia percepcji sensorycznej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium