Blog

Znajdziesz tutaj m.in. informacje o najnowszych modelach smartwatchy, porady, jakie urządzenie Beauty Tech dobrać do swojej cery czy wskazówki, jak wybrać prezent idealny. Zapraszamy do lektury!

1 pixel

Akceptacja, uważność i czułość do siebie.

W dzisiejszym, coraz bardziej wymagającym świecie łatwo zapomnieć o sobie i swoich potrzebach. Życie w biegu, skupianie się na pracy, rodzinie, domowych obowiązkach w pewnym momencie może sprawić, że poczujesz zmęczenie i przytłoczenie tym wszystkim. Dlatego tak ważne jest, by zatroszczyć się o swoje samopoczucie. Przekonaj się, jak ważne w zachowaniu balansu w życiu są takie wartości jak akceptacja, uważność i czułość wobec siebie. Sprawdź, czy Twoje ciało nie wysyła Ci niepokojących sygnałów i dowiedz się, co już dziś możesz zrobić dla siebie.

1. Odpuść ciągłą kontrolę

Często próbujesz panować nad wszystkim wokół siebie, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zagwarantować sobie poczucie bezpieczeństwa? Jak się okazuje, objawy nadmiernej kontroli mogą być niebezpieczne. Chociaż różnią się w zależności od osoby, to często obejmują m.in. potrzebę dokładnej organizacji, perfekcjonizm, nieustanne planowanie, unikanie ryzyka, a nawet wycofywanie się z sytuacji, które mogą być postrzegane jako niebezpieczne lub nieprzewidywalne.

Osoby z tendencją do nadmiernej kontroli miewają trudności z nawiązywaniem relacji z innymi oraz pełnieniem określonych funkcji w społeczeństwie. Mogą również doświadczać silnego niepokoju i lęku w sytuacjach, których nie są w stanie kontrolować.

Warto pamiętać, że brak kontroli nad wszystkim nie oznacza utraty panowania nad sobą i swoim życiem. Można planować, monitorować pewne działania czy procesy, jednak dobrze jest pozwolić sobie na pewien luz, zwiększając dozę zaufania do siebie i innych. Zamiast ciągłego kontrolowania i analizowania pozwól sobie na odpoczynek. W ten sposób osiągniesz większy spokój, który wpłynie pozytywnie zarówno na Twoje zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

2. Wsłuchaj się w siebie, zatroszcz się o swoje samopoczucie

Jednym z najważniejszych elementów dbania o siebie jest akceptacja. Oznacza ona przyjmowanie siebie takim, jakim jesteśmy, łącznie z naszymi wadami i zaletami. To umiejętność akceptowania swojego ciała, emocji i myśli. Nie jest to łatwe, jednak dzięki temu możesz poczuć się lepiej ze sobą, a nawet zacząć funkcjonować w sposób bardziej efektywny. Jak podkreślają specjaliści, kiedy akceptujesz siebie, nie musisz ciągle kontrolować swojego zachowania czy wyglądu, bo wiesz, że jesteś wystarczająco dobrą osobą. Trudno Ci w to uwierzyć? Na szczęście tego myślenia możesz się nauczyć. Próbuj każdego dnia!

Drugim ważnym elementem wyrażania troski o swoje samopoczucie jest uważność. To cenna umiejętność skupienia uwagi na chwili obecnej oraz doświadczaniu jej bez oceniania. Dzięki niej jesteś w stanie zauważyć to, co dzieje się w Tobie i wokół Ciebie. Zwróć uwagę, jakie emocje towarzyszą Ci w danym momencie, i spróbuj podejmować bardziej świadome decyzje.

3. Jak wpływa na Ciebie stres? Te sygnały wysyła Twoje ciało

Twoje ciało jest inteligentne, czasem zapewne nawet nie zauważasz, że wysyła Ci sygnały z prośbą, by się nim zaopiekować. Jeśli doświadczasz nadmiernego stresu, możesz mieć takie objawy jak:

  • napięcia mięśniowe
  • bóle głowy,
  • problemy z trawieniem,
  • problemy ze snem.

Wymienione symptomy zwykle uważane są za drobne dolegliwości, które same miną, jednak najczęściej są to pierwsze oznaki tego, że czas o siebie zadbać. Co więcej, w dłuższej perspektywie stres może również prowadzić do rozwoju chorób serca, depresji oraz innych przewlekłych schorzeń. Jeśli coś Cię boli lub odczuwasz napięcie, nie ignoruj tego. Naprawdę warto dać sobie chwilę odpoczynku. Czasem wystarczy drobna zmiana nawyków, aby poczuć się lepiej.

4. Co możesz zrobić dla siebie?

Istnieje wiele sposobów na to, by zatroszczyć się o siebie. Jednym z nich jest aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają zmniejszyć stres, lecz także wpływają korzystnie na zdrowie. Zacznij od krótkiej, kilkunastominutowej sesji jogi bądź pilatesu każdego dnia, pobiegaj lub po prostu wybierz się na spacer do lasu albo parku. Jeśli należysz do osób, które wykonują pracę siedzącą, zainwestuj w opaskę elektroniczną, która przypomni Ci o dawce ruchu.

Dobrym sposobem na zwiększenie uważności i zatroszczenie się o swoje samopoczucie jest też medytacja. Pozwala ona na oderwanie się od codziennych trosk i skupienie się na chwili obecnej. Stanowi doskonały sposób na zrelaksowanie się oraz oczyszczenie umysłu. Pamiętaj, że możesz robić wszystko, co tylko sprawia Ci przyjemność. Oprócz ćwiczeń masz do wyboru wiele opcji: taniec, czytanie książek, gotowanie czy próbowanie swoich sił w nowym hobby. Weź również pod uwagę codzienne rytuały i wprowadź pewne zmiany.

Przykładowo, wymień tradycyjną myjkę do twarzy na szczoteczkę soniczną. Jej delikatne wibracje umożliwiają głębokie oczyszczenie skóry twarzy, co wpłynie na jej zdrowy wygląd i poprawi Twoje samopoczucie. Wiele korzyści przyniesie też codzienny masaż twarzy — choćby kilkunastominutowy. Wykonuj go dłońmi lub używaj prostego w obsłudze masażera. To doskonały sposób na relaks oraz redukcję napięcia mięśniowego. Warto także zainteresować się świadomą pielęgnacją i zamienić ją w pasję. Oprócz doboru kosmetyków odpowiednich w domowym zaciszu możesz również robić maseczki na twarz. Pomoże Ci w tym urządzenie do maseczek w płacie, z pomocą którego wykonasz produkty dostosowane do potrzeb Twojej skóry.

Podsumowując, akceptacja, uważność i czułość wobec siebie to elementy pozwalające zachować balans w życiu. Wiesz już, jakie sygnały ostrzegawcze może wysyłać Twoje ciało oraz jakie konsekwencje niesie za sobą nadmierny stres i kontrola. Co więcej, masz wiedzę, jak sobie z nimi radzić, a także jak duże znaczenie mają nawet drobne zdrowe nawyki. Teraz wystarczy wprowadzić to w życie!

1 pixel do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium